Lääke

Cetirizin-ratiopharm 10 mg allergialääke tabletti

Lähetämme 1-3 arkipäivän kuluessa

Hinta
4,54
1 kpl = 0,45 €


Käytettävissä olevat toimitustavat: Nouto Kuopiosta Itä-Suomen yliopiston apteekista, Nouto Itä-Suomen yliopistolta - UEF henkilökunta ja opiskelijat, Matkahuolto - toimitus noutopisteeseen, Posti - toimitus noutopisteeseen, Posti - toimitus pakettiautomaattiin, Posti - kotiinkuljetus, Posti Express - kuljetus toimitusosoitteeseen ilman eri ilmoitusta, Matkahuolto - toimitus pakettiautomaattiin, Matkahuolto - kotijakelu
1 kpl = 0,45 €

Cetirizin-ratiopharm 10 mg

Cetirizin-ratiopharm on allergialääke, jonka vaikuttava aine on setiritsiini. Cetirizin ratiopharm on tarkoitettu kausiluonteiseen ja ympärivuotiseen allergiseen nuhaan liittyvien nenä- ja silmäoireiden hoitoon sekä pitkäaikaisen nokkosihottuman (kroonisen idiopaattisen urtikarian) hoitoon. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 6-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä. Pakkauskoot 10 tai 100 tablettia.

Annostus ja käyttö

  • Aikuiset ja yli 12-vuotiaat yksi tabletti kerran vuorokaudessa
  • 6-12 vuotiaat puoli tablettia kaksi kertaa vuorokaudessa
  • Tablettien nielemisen yhteydessä on juotava lasillinen nestettä
  • Ruokailu ei vaikuta tabletin imeytymiseen
  • Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin

Huomioitavaa

  • Kuten kaikkien antihistamiinien kohdalla, alkoholin samanaikaista käyttöä suositellaan välttämään
  • 100 tabletin pakkauskoko on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Raskaus ja imetys

  • Cetirizin-ratiopharm -tablettien käyttöä on vältettävä raskauden aikana
  • Alä käytä lääkettä imetyksen aikana keskustelematta asiasta lääkärin kanssa
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta

Yleiset haittavaikutukset

  • Uupumus, huimaus päänsärky,uneliaisuus, suun kuivuminen, pahoinvointi, ripuli
  • Lisätietoa mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteessa

Myyntiluvan haltija: ratiopharm GmbH

Lue pakkausseloste ennen lääkkeen käyttöä/Läs bipacksedeln innan du börjar använda detta läkemedel>>

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta. Noudata aina pakkausselosteen ohjeita.

Lääkkeen hinta ei kerrytä ilmaisen toimituskulun rajaa

Kiinnostaisiko sinua myös

A-VITA HYDRA+ nenäsuihke 20 ml
13,90
(1 l = 695,00 €)
AUVOIN hoitava nenäsuihke 20 ml
12,90
(1 l = 645,00 €)

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Vanhemmat antihistamiinit (setiritsiini, akrivastatiini), Allergialääke, Allergian hoito, TERVEYS JA HYVINVOINTI », Siitepölyallergia