Lääke

LORATADIN ACTAVIS 10 mg allergialääke 10 tablettia *

Lähetämme apteekista 1-3 arkipäivässä

4,50 €
1 kpl = 0,45 €


1 kpl = 0,45 €

Loratadin Actavis -tabletit on antihistamiini allergisen nuhan oireiden lievittämiseen; näitä oireita ovat mm. aivastelu, nenän vuotaminen ja kutina sekä silmien kutina ja kirvely. Sen vaikuttava aine on loratadiini. Alle 12-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä

Annostelu

  • Aikuiset ja yli 12 -vuotiaat lapset: Yksi tabletti kerran vuorokaudessa

Erityisesti huomioitavaa

  • Mikäli oireet eivät lievene, ota yhteyttä lääkäriin
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset haittavaikutukset

  • Päänsärky, hermostuneisuus, väsymys, unettomuus
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Raskaus ja imetys

  • Loratadiinitablettien käyttöä raskauden aikana ei suositella
  • Koska loratadiini erittyy äidinmaitoon, ei sen käyttöä suositella imetyksen aikana
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta

Valmistaja/markkinoija: SanoSwiss UAB

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Itsehoitolääke/Käsikauppalääke

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta mm. sähköisen ja painetun materiaalin uusiutumissyklien erojen vuoksi. Noudata aina pakkauksen mukana tulevan pakkausselosteen ohjeita.

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta mm. sähköisen ja painetun materiaalin uusiutumisnopeuserojen vuoksi. Noudata aina pakkauksen mukana tulevan pakkausselosteen ohjeita.

Selaa myös nämä tuoteryhmät: TERVEYS JA HYVINVOINTI », Allergian hoito, Antihistamiini, Väsyttämätön antihistamiini