Lääke

ASPIRIN 500 mg tabletti

Lähetämme 1-3 arkipäivän kuluessa

Hinta
5,29 €
1 kpl = 0,26 €


Käytettävissä olevat toimitustavat: Nouto Kuopiosta Itä-Suomen yliopiston apteekista, Nouto Itä-Suomen yliopistolta - UEF henkilökunta ja opiskelijat, DB Schenker - toimitus noutopisteeseen, DB Schenker - kotiinkuljetus, DB Schenker - Joensuun kampuksen lääketoimitus talvikaudella
1 kpl = 0,26 €

Aspirin 500 mg tabletti

Aspirin 500 mg tabletti on tarkoitettu kivun ja kuumeen hoitoon. Aspirin 500 mg tabletteja voidaan käyttää myös kuukautiskipujen ja reumasairauksien hoitoon. Aspirinin vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo. Pienempinä annoksina asetyylisalisyylihappo vaikuttaa myös veren hyytymiseen. Pakkauskoot 20, 50 ja 100 tablettia.

Annostus ja käyttö

  • Ota tabletti mielellään ruokailun yhteydessä ja sen kanssa lasillinen vettä
  • Aikuiset ja 16 vuotta täyttäneet 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • 12-15-vuotiaat 1 tabletti korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • Käyttöä virusinfektioiden aikana ei suositella ilman lääkärin määräystä
  • Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi lapsille

Huomioitavaa

  • Älä käytä ilman lääkärin määräystä jos sinulla on ruoansulatuskanavan vaurioita tai jos taipumus verenvuotoihin
  • Asetyylisalisyylihappo lisää vuotoriskiä, mikä tulee ottaa huomioon kirurgisten toimenpiteiden yhteydessä
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Raskaus ja imetys

  • Neuvottele lääkärin kanssa ennen lääkkeen käyttöä, jos olet raskaana, suunnittelet raskautta tai jos imetät
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta
  • Valmiste kuuluu tulehduskipulääkkeisiin, joiden käyttö voi vaikeuttaa raskaaksi tulemista

Yleiset haittavaikutukset

  • Ylävatsakipu, pahoinvointi, oksentelu, ruoansulatuskanavan haavaumat ja verenvuoto
  • Pidentynyt verenvuotoaika, jolloin haavat voivat vuotaa tavallista pidempään
  • Lisätietoa mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteessa

Myyntiluvan haltija: Bayer Oy

Lue pakkausseloste ennen lääkkeen käyttöä >> 

Läs bipacksedeln innan du börjar använda detta läkemedel >> 

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta. Noudata aina pakkausselosteen ohjeita. 

Lääkkeen hinta ei kerrytä ilmaisen toimituskulun rajaa.

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Asetyylisalisyylihappo, Tulehduskipulääke, Kipulääkkeet, Kivun hoito, TERVEYS JA HYVINVOINTI »