Lääke

LEVOCETIRIZIN ratiopharm 5 mg allergialääke

Lähetämme 1-3 arkipäivän kuluessa

Hinta
7,35 €
1 kpl = 0,74 €


Käytettävissä olevat toimitustavat: Nouto Kuopiosta Itä-Suomen yliopiston apteekista, Nouto Itä-Suomen yliopistolta - UEF henkilökunta ja opiskelijat, DB Schenker - toimitus noutopisteeseen, DB Schenker - kotiinkuljetus, DB Schenker - Joensuun kampuksen lääketoimitus talvikaudella
1 kpl = 0,74 €

Levocetirizin ratiopharm 5 mg

Levocetirizin ratiopharm 5 mg on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Levocetirizin ratiopharm lievittää allergisen nuhan oireita, kuten mm. aivastelua, nenän ärsytystä, vuotamista ja tukkoisuutta, silmien kutinaa, punoitusta ja vuotamista. Se lievittää myös nokkosihottuman oireita. Alle 6-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä. Pakkauskoot 10, 30 ja 100 tablettia.

Yli 30 tabletin pakkauskoot on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon. Ilman lääkärin tekemiä tutkimuksia ja diagnoosia valmistetta ei tule käyttää pidempiä jaksoja. On tärkeää, että lääkäri varmistaa oikean diagnoosin ja pitkäaikaisen levosetiritsiinilääkityksen tarpeen. Näin vältetään muiden kuin allergisten oireiden turha hoito antihistamiinilääkkeellä.

Annostus ja käyttö

  • Aikuisten ja vähintään 6-vuotiaiden lasten suositeltu annos on yksi tabletti vuorokaudessa
  • Tabletit nielllään kokonaisina veden kera
  • Tabletin voi ottaa ruokailun yhteydessä tai ilman ateriaa
  • Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin

Huomioitavaa

  • Lääkkeen käyttö on lopetettava kolme päivää ennen allergiatestejä, jotta se ei haittaisi testitulosten vaikutuksia
  • Varovaisuus on tarpeen, jos Levocetirizin ratiopharmia käytetään samanaikaisesti alkoholin kanssa.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Raskaus ja imetys

  • Jos olet raskaana, yrität tulla raskaaksi, suunnitelet lapsen hankkimista tai imetät, kysy neuvoa lääkäriltä

Yleiset haittavaikutukset

  • Suun kuivuminen, päänsärky, väsymys, uneliaisuus/tokkuraisuus
  • Lisätietoa mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteessa

Myyntiluvan haltija: ratiopharm Oy

Lue pakkausseloste ennen käyttöä/Läs bipacksedeln innan du börjar använda detta läkemedel>>

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta mm. sähköisen ja painetun materiaalin uusiutumisnopeuserojen vuoksi. Noudata aina pakkauksen mukana tulevan pakkausselosteen ohjeita.

Lääkkeen hinta ei kerrytä ilmaisen toimituskulun rajaa.

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Antihistamiini, Allergialääke, Allergian hoito, TERVEYS JA HYVINVOINTI », Siitepölyallergia