Asetyylisalisyylihappo

Asetyylisalisyylihappo

Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Lääke ASPIRIN 500 mg 20 tablettia

Itsehoitolääke/Käsikauppalääke. Aspirin 500 mg tabletti sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja
kuumelääkkeenä. Vilustumistaudeissa sitä käytetään lievittämään päänsärkyä ja kuumetta. Aspirin 500 mg tabletteja voidaan käyttää myös kuukautiskipujen ja reumasairauksien hoitoon. Pienempinä annoksina lääke vaikuttaa myös veren hyytymiseen.

4,86 €
1 kpl = 0,24 €

Lääke ASPIRIN ZIPP 500 mg rakeet 10 annospussia

Itsehoitolääke/Käsikauppalääke

Aspirin on nyt saatavana myös monikäyttöisessä annosraemuodossa. Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Se on valmis nautittavaksi missä tahansa, sillä rakeet sulavat suussa ilman vettä. Aspirin Zipp on tarkoitettu särky- ja kuumelääkkeeksi päänsärkyyn, selkä- ja nivelkipuihin, lihaskipuihin ja kuumeeseen. Sitä voidaan käyttää myös kuukautiskipuihin sekä vilustumissairauksissa lievittämään päänsärkyä ja kuumetta. Appelsiini-kolan makuiset rakeet ovat sokerittomia. Aspirin tuoteperheessa saatavilla ovat tavallinen Aspirin-tabletti, raemuotoinen Aspirin Zipp ja Aspirin C-poretabletti. Alle 12-vuotiaille lapsille ja yli viiden vuorokauden käyttöön vain lääkärin määräyksestä. Asetyylisalisyylihappovalmisteita ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi lapsille eikä nuorille.

4,74 €
1 kpl = 0,47 €

Lääke DISPERIN 500 mg 20, 50 tai 100 tablettia

Itsehoitolääke/Käsikauppalääke. Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo. Disperin 500 mg-vahvuutta käytetään särkytilojen sekä kuume- ja reumaattisten sairauksien hoitoon kuten päänsärky, hammassärky, kuukautiskivut, lihas- ja nivelsäryt ja vilustumistaudit. Jatkuvaan käyttöön ja alle 7-vuotiaille lapsille vain lääkärin ohjeen mukaan. Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi lapsille ja nuorille.

3,22 €
1 kpl = 0,16 €

Lääke TREO 500/50 mg 20 poretablettia

Treo-poretabletti lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Sen vaikuttavat aineet ovat asetyylisalisyylihappo ja kofeiini, jolla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja käytetään kuumeen ja erilaisten särkyjen hoitoon.
5,27 €
1 kpl = 0,26 €