Lääke

PARACETAMOL ratiopharm 1000 mg 10 tablettia **

Lähetämme varastosta 1-3 arkipäivässä

3,61 €
1 kpl = 0,36 €


Käytettävissä olevat toimitustavat: Nouto Kuopiosta Itä-Suomen yliopiston apteekista (ilmainen), Nouto Itä-Suomen yliopistolta - UEF henkilökunta ja opiskelijat (ilmainen), Noutopistepaketti, nouto R-kioskilta tai K-kaupoista, DB Schenker kotiinkuljetus, Joensuun kampuksen ilmainen toimitus talvikaudella
1 kpl = 0,36 €

Paracetamol ratiopharm 1000 mg

Paracetamol ratiopharm 1000 mg tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon. Paracetamol ratiopharm tablettien vaikuttava aine on parasetamoli, jolla on kipua ja kuumetta lievittävä vaikutus. Alle 50-kiloisille, alle 16-vuotiaille tai pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Annostus ja käyttö

  • Kerta-annos aikuisille ja yli 16-vuotiaille (yli 50 kg) ½ -1 tablettia (500-1000 mg) tarvittaessa vähintään 6 tunnin annosvälillä
  • Enimmäisvuorokausiannos on 60 mg/kg, kuitenkaan 3 tablettia/vrk (3000 mg) ei saa ylittää
  • Alle 16-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeiden mukaan
  • Tabletit otetaan pureskelematta ja riittävän nestemäärän kera
  • Tabletin voi jakaa yhtä suuriin annoksiin

Huomioitavaa

  • Välttääksesi yliannostusriskiä tarkista etteivät muut käyttämäsi lääkkeet sisällä parasetamolia
  • Alkoholi saattaa lisätä parasetamolin maksatoksisuutta
  • Älä käytä Paracetamol ratiopharm tabletteja, jos sinulla on alkoholiongelma tai maksavaurio
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset haittavaikutukset

  • Yleisiä haittavaikutuksia ovat uneliaisuus, pahoinvointi ja oksentelu
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Raskaus ja imetys

  • Paracetamol-ratiopharmia voi käyttää raskauden ja imettämisen aikana annostusohjeen mukaisesti
  • Parasetamoli erittyy jonkin verran äidinmaitoon, mutta on epätodennäköistä, että sillä olisi vaikutusta lapseen

Myyntiluvan haltija: ratiopharm GmbH

Lue pakkausseloste ennen lääkkeen käyttöä/Läs bipacksedeln innan du börjar använda detta läkemedel >>

Yliopistonverkkoapteekki.fi -sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta. Noudata aina pakkausselosteen ohjeita.

Lääkkeen hinta ei kerrytä ilmaisen toimituskulun rajaa.

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Aikuisille, TERVEYS JA HYVINVOINTI », Kivun hoito, Kipulääkkeet, Parasetamoli, Vegaaneille, Lääkkeelliset valmisteet